عبارتی را جهت جستجو وارد کنید

امروزه آلودگی هوا در بسیاری از شهر های صنعتی و کلان شهرها تبدیل به معضلی نگران کننده شده که رفع و پیشگیری آن برنامه ریزی طولانی مدت و تصحیح بسیاری از زیرساخت ها را می طلبد. در سال های اخیر کلان شهر های ایران از جمله تهران، اصفهان و... نیز از این مسئله استثنا نبوده و شهروندان بسیاری در ماه های سرد سال با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند.

گرچه شاید آلودگی هوا در کوتاه مدت عوارضی شدیدی نداشته باشد و فقط با کمی سوزش چشم و گلو شما را آزار دهد، اما متاسفانه پس از گذشت زمان تاثیرات بسیار خطرناکی بر سلامت شما خواهد داشت.

 بیماری های قلبی و ریوی مانند آسم، برونشیت و سرطان از عوارض تنفس در هوای آلوده می باشد که موجب کوتاه شدن طول عمر می شود.

جالب است بدانید آلودگی هوا علاوه بر تاثیراتش بر جسم، سلامت روحی شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. وجود آلاینده ها در هوایی که شما تنفس می کنید می تواند موجب افسردگی، بی حوصلگی، ناتوانی در کنترل خشم و اوتیسم در کودکان شود.

چگونه عوارض را کاهش دهیم!

قطعاً رعایت رژیم غذایی نمی تواند تمامی مضرات آلودگی هوا را از بین ببرد اما با مصرف برخی خوراکی ها می توانید بسیاری ازعوارض آن را بکاهید.

آّب کافی بنوشید و اصلاً اجازه ندهید بدن با کم آبی مواجه شود.

مصرف خوراکی هایی مانند چیپس، پفک و نوشابه های گازدار در هوای پاک نیز توصیه نمی شود اما در زمان آلودگی هوا این قبیل خوراکی ها را کاملاً کنار بگذارید.

غذا های سرخ کردنی کمتر استفاده کنید.

حتماً ویتامین c و دیگر آنتی اکسیدان ها را در برنامه غذاییتان جای دهید.

فعالیت در هوای آزاد را فقط در مواقع اضطرار انجام دهید، به هیچ عنوان در هوای آلوده ورزش و تحرک زیاد نداشته باشید!

استفاده از ماسک های فیلتردار(ماسک های پنبه ای و جراحی یعنی ماسک هایی که فیلتر هوا ندارند، هیچ کمکی به شما نخواهند کرد) در خارج از خانه میتواند به تصفیه هوایی که می خواهید استشمام کنید کمک کند. برای مثل یک ماسک N95 می تواند تا 95درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر کند. (البته در صورتی که ساعات زیادی را در هوای آزاد سپری می کنید ماسک های فیلتردار را نیز هر 24ساعت یکبار باید تعویض کنید! در غیر این صورت تاثیری نخواهد داشت.)

شیر یکی از معروف ترین خوراکی هایی است که مصرف آن در زمان آلودگی هوا توصیه می شود. مصرف شیر کمک بسزایی در کاهش جذب سرب موجود در هوا می کند.

در زمان های آلودگی هوا مصرف انواع چای (چای سبز، چای سیاه و چای سفید) را افزایش دهید. مصرف چای ایمنی بدن را در هنگام آلودگی هوا بالا می برد.

در ضمن مصرف چای و شیر به همراه هم از تاثیرات یکدیگر می کاهند!

 

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید .

تمامی حقوق این و بسایت محفوظ و متعلق به داروخانه ی فردوسی میباشد.

طراحی توسط شرکت طوسی