عبارتی را جهت جستجو وارد کنید

یک تعریف از میگرن

میگرن یک اختلال در سیستم اعصاب و مغز است که ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما این بیماری عموماً در خانم ها به خصوص خانم های جوان و میان سال بیشتر شایع است. میگرن در زبان فرانسوی به معنای "نیم جمجمه" می باشد که نشان می دهد گذشتگان و یونانی ها این گونه ابراز می کردند که هنگام بروز این بیماری نیمی از سر به شدت درد می گیرد. اگر شما به میگرن های شدید دچار باشید ممکن است در هنگام سر درد دچار اختلال بینایی(تار بینی)، حالت تهوع و استفراغ نیز بشوید.سر درد های میگرنی عموماً یه حالت ضربان دار و کوبنده در سر ظاهر می شوند.امروزه نزدیک به 36 میلیون آمریکایی دچار سر درد های میگرنی می باشند.

سر درد یا میگرن؟

سر درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما سر درد های میگرنی به صورت مکرر و ادامه دار می باشند، پس زمانی می توان احتمال دچار شدن به میگرن را داد که حداقل چند روز به صورت دوره ای  دچار سر درد بشوید. اگر واقعاً دچار میگرن شده باشید بدن شما قبل از دچار شدن به سر درد های وحشتناک با خمیازه، احساس نیاز به غذای شیرین، دل درد، بیرون روی، سرگیجه و بدخلقی به شما هشدار می دهد. میگرن صرفاً محدود به عوامل شیمیایی و تغذیه نیست بلکه گاهی رویارویی با روشنایی لامپ یا حتی استرس زیاد نیز می تواند از عوامل یک سر درد شدید باشد.از دیگر نشانه های سر درد های میگرنی می توان به احساس سوزن سوزن شدن صورت و حساس شدن به نور، بو و لمس اشاره کرد.

عوامل تشدید کننده میگرن

از عوامل تاثیر گذار بر شدت و بروز میگرن می توان به خواب زیاد، خواب کم، استرس و هیجان، خستگی، گرسنگی، بعضی از غذا ها، آلودگی هوا، بعضی از بو ها، ضربه به سر، تغییر ناگهانی فشار هوا، قاعدگی... اشاره کرد.

درمان و تسکین

اگر دچار حملات میگرنی شدید خود را در محیط های آرام و تاریک قرار دهید. برای دقایقی استراحت کنید زیرا کم خوابی و خستگی می تواند از دلایل بروز میگرن باشد. البته فراموش نکنید که پر خوابی هم باعث بروز میگرن می شود.طوری بخوابید که یک دستتان روی دنده ها و دست دیگر در بالای سینه قرار بگیرد، بک بالش زیر سر و یک بالش هم زیر زانو گذاشته تا پاهایتان کمی خم شود.سپس نفس عمیق بکشید بصورتی که باعث به حرکت در آمدن دستتان بشود،این کار را برای 5دقیقه انجام دهید.

در برخی از موارد کمپرس سرد می تواند میگرن شما را تسکین دهد، 10 تا 15 دقیقه کمپرس سرد پیشانی را امتحان کنید اگر مفید بود آن را تا بهبود کامل ادامه دهید ولی بین هر کمپرس 10 دقیقه فاصله بیندازید. دوش آب سرد نیز به کاهش درد شما کمک می کند به طوری که دست کم یک ربع زیر دوش باشید به نحوی که آب روی سر شما جریان داشته باشد. ماساژ سر در هنگام شامپو زدن و شستن سر را نیز فراموش نکنید.

خوراکی هایی نظیر الکل، شکلات، پنیر و کافئین(البته مصرف کافئین بیش از حد از دلایل میگرن است ولی استفاده دوزهای خیلی کم مانند یک لیوان چای در هنگام میگرن می تواند به کاهش سر درد شما کمک کند) برای سر درد مضر بوده ولی در مقابل ویتامین B2 و B6،ملاتونین کوآنزیم Q10 و منیزیم برای تسکین سر درد بسیار مفید می باشند. بعضی از خوراکی های گیاهی مانند زنجبیل،نعنا،کایین به خصوص گیاه اسطوخدوس در درمان سر درد بسیار موثر بوده.

ماساژ دادن سر در هنگام سر درد نیز بی تاثیر نبوده و به تسکین درد شما بسیار کمک می کند. یک ماساژ سریع و ساده می تواند در آرام کردن سر و رگ های شما بسیار تاثیر گذار باشد، به طوری که به صورت دایره ای شقیقه خود و کناره های گردنتان را به آرامی ماساژ دهید. برای بهبود عملکرد این کار می توانید دست خود را در آب سرد قرار داره تا در هنگام ماساژ دادن انگشتانتان خنک باشد.

فعالیت فیزیکی مانند پیاده روی، دویدن،دوچرخه سواری و شنا نیز در هنگام میگرن به تسکین درد شما کمک می کند زیرا گردش گردش خون را در دیگر نقاط بدن افزایش داده و فشار جریان خون در سر شما کاهش می دهد.

 

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید .

تمامی حقوق این و بسایت محفوظ و متعلق به داروخانه ی فردوسی میباشد.

طراحی توسط شرکت طوسی